7.4 C
Brno
Pátek, 13 září, 2024
DomůPro Ženy3 věci, které zažijete pouze v Záhřebu

3 věci, které zažijete pouze v Záhřebu

Stále chodíte kolem Záhřebu směrem k moři, ale neměli jste dosud důvod zastavit se tam? Možná vás následujících 11 „výběrovek“ přesvědčí, že město Záhřeb stojí za návštěvu a určitě i na více než 1 noc.

zagreb

  1. ZABAVTE SE V Muzeu „Opice“
    Žádný dobrý příběh, nezačíná větou „Jednou když jsme šli na salát….“. Dobře to vědí i sochařka Roberta Mikelic a ještě studující podnikatel, Rino Dubokovic, kteří stojí za projektem Muzej Mamurluka nebo v překladu, Muzeum opice.

Usmáli jste se? Ano, vystřelené nápady jsou někdy ty nejlepší. Muzej Mamurluka opravdu existuje a jeho návštěva by měla být povinná pro každého, kdo potřebuje rozveselit, nebo zbavit se studu, který si požitím alkoholu způsobil. Vždyť kdo by sebe či své blízké nepoznal v úsměvných příbězích spojených s alkoholem i těm co přináší?

Důkazem toho, že cílem Muzea opice je návštěvníky v první řadě zabavit, je například možnost vyhrát vstup zdarma, pokud se trefíte do terče, samozřejmě s nasazenými „připitými“ brýlemi. Ani řídit, když máte pod čepicí, není úplně hračka a muzeum vám nabízí bezpečnou možnost, jak si tuto zkušenost vyzkoušet na vlastní kůži díky simulátoru.

muzeum opice

Nostalgie je dalším pojítkem, které máme na celém světě všichni společné, říkají zakladatelé muzea. Vždyť pohled na například vystavený pedál od kola a doprovodný příběh k němu vám jen připomene, že i jiní mají své „slavné“ nevysvětlitelné příběhy. Tak proč tyto předměty neshromáždit do muzea a nerozveselovat i vzbuzovat soucit či pochopení u lidí?

A co za příběhy a jejich „chytrá“ víte v muzeu najít? Tak například:

„Probudil jsem se s 1000 modřinami. Chlapík mi nakonec prozradil, že jsem spadl ze schodů se skleněnou sklenicí v ruce. Pohár se nerozbil, já to o sobě říct nemůžu. Ponaučení? Chraňte si své sklenice, budete je potřebovat v životě po tomto životě.“

„Opilý jsem šel paraglajdovat vítr mě odfoukl tak, že jsem přistál na dvoře chlapíka, právě když opékal beránka. Ponaučení? Chraňte si svá jehňátka, protože nikdy nevíte ze kterého směru může někdo přijít. P.S: Nepijte pokud létáte 😁.“

Muzeum najdete v centru města a otevřeno je od 13 – 21 hodin. od pondělí do soboty. V neděli ho můžete navštívit mezi 12 – 18 hodin.

muzeu nezdařených vztahů

  1. ULEVTE DUŠI V Muzeu nezdařených vztahů
    Jak jste na tom se svými bývalými? I vy jste věřili, že to bude láska až za hrob, ale nestalo se tak? Poté, co umělkyně Olinka Vištica a sochař Dražen Grubšič po čtyřech letech ukončili svůj milostný vztah, žertovali, že by si měli otevřít muzeum věcí, které po bývalém partnerovi zůstaly. Bez velkých podnikatelských plánů, s čistou uměleckou duší ukázat, že ve svém nitru jsme všichni stejní, začali postupně budovat výstavu příběhů i věcí z nezdařených vztahů.

Výstava oběhla svět, dokonce před pár lety byla iv nitranském muzeu u nás na Slovensku, přibližně před 10 lety a dnes přímo v Záhřebu naleznete muzeum, s předměty například z Finska, Spojených Států Amerických, Austrálie i Japonska, které nese název Muzeum nezdařených vztahů (Museum of broken relationsips) Předměty muzeu darovaly „bolavé duše“, aby se zbavily věcí připomínající jim jejich bývalé partnery. Při nejednom příběhu se chytíte za hlavu i vy. Woodoo panenky, letecký overal, rotoped, kimono …. to vše jsou věci, které vyprávějí ten svůj „nepovedený“ příběh lásky a vlastně plní terapeutickou funkci. Návštěvníci si v tichu jednotlivé příběhy čtou na panelech umístěných mnoho exponátů a vzduchem se nese tichý smích či povzdechnutí.

muzeum nevydařených výtahů

V muzeu se umíte přistavit při exponátech jako je ručně pletený podivný svetr vyjadřující mentalitu, nerozhodnost a manipulativnost povahy člověka, pro kterého ho dárkyně pletla. Během vztahu se přítel, pro kterého byl svetr určen, neuměl rozhodnout zda chce rolák, nebo svetr do V, zda chce kapsa vpředu a neustále ve všem měnil názory, nejen při svetru. Svetr dokončila a po rozchodu ho věnovala muzeu jako demonstraci své výhry nad sebou samou žena, která ho pletla. Terapeutické pro dárce i návštěvníka, nemyslíte? Přispět ví každý. Stačí se spojit s muzeem přes webovou stránku a popsat svůj příběh. Exponáty v muzeu se obměňují a může se stát, že pokud tam zavítáte opakovaně najdete tam jiné příběhy. O důvodu více vrátit se.

svetr

Zakladatelku, Olinku Višticu, jsme měli možnost osobně v muzeu potkat a na chvíli vyzpovídat. Sama přiznává, že projekt vznikl velmi spontánně a kdyby dnes měla zakládat muzeum, určitě by ji doprovázely velké obavy, ale těší ji, že to zaujalo celý svět a že umí i takto lidem pomáhat a ukázat něco co nás jako cítící bytosti spojuje.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články