4.4 C
Brno
Úterý, 28 března, 2023
DomůZdravíJak si vybrat správné cvičení nebo sport? Musí vás především bavit!

Jak si vybrat správné cvičení nebo sport? Musí vás především bavit!

Rozhodli jste se přidat do svého životního stylu více pohybu? Ať už sáhnete po cvičení nebo nějaké sportovní aktivitě, je to krok správným směrem. Právě sporty a obecně pohyb pomáhají mírnit stresy, zlepšuje náladu, podporuje nárůst svalové hmoty, má vliv na vaše zdraví a také možné kilogramy navíc. Vaše rozhodnutí vybrat si sport nebo pohyb je správné, ale po čem vlastně sáhnout?

Vybírejte pečlivě

Sportů a cvičení je nepřeberné množství a sáhnout po jednom z nich může být těžké. Mnohdy se doporučuje kombinovat jeden či dva sporty, cvičení či druhy pohybu, které se doplňují a dělají vám radost. To je totiž základ všeho. Vybraný sport či cvičení vás musí především bavit. Budete ho pak provozovat s chutí, radostí a to vás motivuje k lepším výkonům a snažení. Jak dál při výběru postupovat?

Začněte chůzí

Jezdíte do práce autem, v ní sedíte a doma většinou také? Běžné chůzi moc nedáte? Začněte chůzí. Je to tělu přirozený pohyb. A může to být chůze po lese, kdy si vyčistíte hlavu nebo jen vyměníte auto nebo autobus za chůzi do práce, obchodu a podobně. Postupně můžete zvyšovat své nároky, trasu nebo rychlost chůze. I tento, na první pohled jednoduchý, pohyb vám umí pomoci v kondici. Začíná vás bolet svaly a máte křeče? Zkuste si dopřát vitamíny s hořčíkem, které vám mohou pomoci.

Sport musí bavit

A to bez debat. Někdo rád chodí do fitka a posiluje, jiný zase cvičí v pohodlí domova. Ať už si vyberete tanec, kardio cvičení, lyže, běh nebo třeba jógu, je důležité, aby byl pohyb či sport provozován s radostí. Klidně vyzkoušejte na začátku více sportů a vyberte ten, který bude pro vás ideální.

Cvičte podle svých schopností

Když jdete do fitka poprvé nebo po velmi dlouhé době, nemůžete čekat, že budete zvedat desetikilové činky a vydržíte vše, co sportovci, kteří tam chodí dlouhou dobu. Podobně je to u všech sportů. Nepřepalte začátek, protože si můžete ublížit. Kromě svalové horečky, bolení celého těla nebo třeba úrazu vás to může demotivovat. Raději své tělo poslouchejte, cvičte na začátku pod dohledem.

Bez odpočinku to nejde

První lekce či první seznámení se sportem můžete “odskákat” bolením celého těla, což není neobvyklé. Pokud se tak stane, netrapte se, ale dopřejte si dostatek odpočinku. Klidně se protáhněte, ale s mírou, dejte si příjemný relax ve vaně s koupelovou solí nebo voňavým sprchovým gelem, masáž nebo si odpočiňte. Vaše tělo potřebuje ve stejné míře pohyb i odpočinek.

Vsaďte na sezónní sporty

Ať už chcete sportovat celý rok a vyberete si nějaké cvičení či pohyb, nevyhýbejte se ani sezónním sportům. V létě se dá sufrovat, jezdit na kole, inline, plavat venku a podobně. V zimě zase můžete bruslit na ledu, lyžovat, zkusit snowboard a podobně. Jde o příjemné zpestření a naučíte se zase něco nového, co vás může bavit.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články