Chrápání. Nepříjemný zvuk připomínající dřevorubce řezajícího dřevo motorovou pilou. Obtěžuje nejen spícího, ale leckdy ještě více jeho okolí. Nejde však jen o zvukové projevy, které vás ruší ze spaní. Chrápání může mít neblahý vliv i na zdraví chrápajícího, nebo dokonce být samo jedním z příznaků vážné nemoci. Pojďme se podívat, jaké důvody za chrápáním nejčastěji stojí a jak se ho nejlépe zbavit.
Co nejčastěji způsobuje chrápání
Chrčivé zvuky nazývané jako chrápání jsou projevem vibrací v dýchacím ústrojí. I když se může objevovat i u žen, mnohem častěji trápí chrápání zástupce mužského pohlaví. Právě muži jsou totiž mnohem náchylnější ke zúžení hrdla, které je jednou z nejobvyklejších příčin chrápání.
Kromě zúžení hrdla chrápání běžně způsobuje také:
- Obezita – obézním lidem se usazuje větší množství tuku v oblasti krku, které tlačí na dýchací cesty. Kvůli tomu pak dochází ke zhoršení dýchání během spánku.
- Věk – s pokročilým věkem lidem postupně ochabují svaly, což způsobuje během spánku nežádoucí vibrace v krku.
- Hormonální změny – k chrápání u žen dochází kromě běžných příčin zejména v období hormonálních změn, jako jsou například těhotenství nebo menopauza.
- Alkohol – po požití alkoholu dojde k uvolnění centrálního nervového systému a pro tělo je pak těžší během spánku dýchat.
Příčinou chrápání může být i vážná nemoc
Nejzávažnější příčinou chrápání je takzvaná spánková apnoe. Tento syndrom poznáte podle toho, že se chrápání střídá s několikavteřinovými až minutovými okamžiky ticha, kdy postižený nedýchá. Pokud máte na spánkovou apnoe podezření, neberte věc na lehkou váhu a raději vyhledejte lékaře. Tyto stavy totiž mohou vyústit až v mozkovou mrtvici nebo závažné onemocnění srdce.
Opatření proti chrápání, která vám mohou pomoci
Často může být váš hlasitý spánek jenom následkem životního stylu nebo špatné polohy při spaní. V tom případě postačí několik změn, které vám pomohou říct chrápání stop:
- Pokud vás trápí obezita, zkuste zredukovat váhu.
- Omezte alkohol, kouření a léky na spaní.
- Vyzkoušejte změnit polohu na spaní. Pokud se vám nedaří spát na boku, zkuste zaručenou babskou radu a našijte si na zadní část pyžama nebo noční košile měkký míček, který vám zabrání v přetáčení se na záda.
- Mějte při spaní hlavu výše než nohy. Pomůžete vám to snížit váhu, která působí na dýchací cesty, díky čemuž se vám bude během spánku snadněji dýchat.
Operace pomůže k odstranění chrápání jednou provždy
Už jste všechna výše uvedená opatření vyzkoušeli, ale efekt žádný? Řešením, které vás může zachránit, je laserová operace proti chrápání. K nejúčinnějším ošetřením patří plastika měkkého patra nebo vyčištění nosohltanu od zbytnělé tkáně nosní mandle, která stojí za chrápáním nosem.
Ošetřit se dá také vybočená nosní přepážka a řada dalších problémů, které mohou mít na chrápání vliv. Zákroky se provádí ambulantně a pomohou k výraznému potlačení, nebo dokonce úplnému odstranění chrápání.