Dámské časopisy patří ke stále oblíbeným druhům čtiva. Co všechno svým čtenářkám nabízejí a jak se historicky vyvíjely?
Jak se vyvíjelo čtivo pro dámy
Dámské časopisy jsou periodickými publikacemi orientovanými na čistě dámské publikum. Zaobírají se širokým spektrem témat a jednoznačně tak nemůžeme říci, že se jedná o výhradně čtivo „lehčího“ charakteru.
Zaměřeny mohou být jako všeobecné, společenské, politické, osvětové, populárně vědecké, oborové nebo lifestylové. Současné verze se především koncentrují na témata, jako je zdraví, životní styl, péče o tělo, móda, vaření, domácnost, partnerství a děti.
Neznamená to nicméně, že by časopisy, jež si za svou cílovou skupinu zvolily dámské publikum, byly ryze novodobým „vynálezem“. U nás první tištěná periodika tohoto zaměření vycházela už ve druhé polovině 19. století. Od časopiseckých příloh tak české prostředí postupně „vyrostlo“ k vydávání samostatných časopisů. Stalo se tak v okamžiku rozvoje ženských spolků.
Zpočátku se časopisy pro ženy zabývaly hlavně otázkami emancipačními. Ostatně program Ženských listů hlásal doslova, že „pokrok žen pak značí i všeobecný pokrok národní“. Lze tak říci, že klíčovou úlohou bylo vzdělání dámské obce.
Jaké jsou současné ženské časopisy
To současné podobě bývá mnohdy vytýkáno podporování genderových stereotypů. Vzhledem ke skladbě témat zaměřených v některých případech na dění v kuchyni, módní trendy a dekorace, péči o vlastní krásu a astrologii, bývá ženský tisk někdy obviňován z podpory a snahy o udržení dnes již překonaného modelu společnosti založené na rozdělení a nerovnosti pohlaví.
Časopis pro ženy však může být i moderním médiem reflektujícím aktuální poznatky a vyobrazujícím ženu v její autentičnosti. V současné době navíc do tradičních tištěných médií stále častěji a intenzivněji „promlouvá“ také virtuální svět. Ten nabízí výraznou svobodu. Vybrat si tak můžete i celou řadu digitálních projektů, které čtenářkám pravidelně nabízejí nové informace. Patří k nim i Nejkrásnější žena.