4.4 C
Brno
Úterý, 28 března, 2023
DomůRady a NávodyMusím poskytovatele své půjčky informovat o tom, že se stěhuji?

Musím poskytovatele své půjčky informovat o tom, že se stěhuji?


Stěhování a změna bydliště, to jsou velmi chaotická období. Nejenže musíte zařídit vše okolo stěhování samotného, ale také musíte oběhat spoustu úřadů a institucí.

Kde začít?

Samotná změna trvalého bydliště není nijak složitá, stačí k tomu jedna návštěva úřadu. Co ale zabere mnohem více času, je výměna dokladů a ohlášení změny bydliště potřebným institucím. A ano, poskytovatelé půjček mezi ně patří.

Jako první je nutné zajít na příslušný úřad v místě nového bydliště. Tím je obecní úřad, úřad městské části nebo městského obvodu anebo magistrát města. Samotná žádost o změnu adresy není nijak složitá. Stačí pouze oznámit na přepážce váš požadavek, vyplnit Přihlašovací lístek k trvalému pobytu a zaplatit 50 Kč.

Také musíte doložit vlastnictví bytu nebo domu, případně potvrzení k oprávněnému užívání. Takovým dokladem je např. výpis z katastru nemovitostí, ověřená kupní smlouva anebo nájemní smlouva. Pokud takový dokument nemáte, je možné doložit novou adresu písemným potvrzením oprávněné osoby se souhlasem s ohlášením změny trvalé adresy. Po tomto úkonu vám daný úředník odstřihne roh občanského průkazu a obdržíte prozatímní doklad Potvrzení o změně trvalého pobytu. Celý tento proces zabere jen pár minut.

Výměna dokladů

Po změně trvalé adresy je nutné do 15 pracovních dnů zažádat o nový občanský průkaz. Za ten se nic neplatí a na jeho zhotovení mají úřady až 30 dnů.

S řidičským průkazem si starost dělat nemusíte. Není v něm totiž uvedena adresa. Údaje však musíte změnit na malém techničáku a na technickém průkazu vozidla. Veškeré změny související s vlastnictvím automobilu je nutné udělat do 10 pracovních dnů.

Dále je nutné informovat zdravotní pojišťovnu. I když u nás fungují již několik let základní registry, díky kterým by se měly zdravotní pojišťovny dovědět o změně údajů, raději jim novou adresu oznamte nejpozději do 30 dnů.

Pokud jste podnikatel, budete muset informovat o změně bydliště také živnostenský a finanční úřad. V případě důchodců je nutné změnu ohlásit na poště nebo na České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Koho dál musím informovat?

Dále musíte informovat úřad práce, banky a jiné finanční instituce, u nichž máte jakýkoliv aktivní produkt, pojišťovny, lékaře, zaměstnavatele, školy, mobilního operátora i energetickou společnost.

Ano, se změnou adresy je hodně běhání po úřadech a spousta stresu. Pokud samotné stěhování nebylo tak hektické, toto určitě bude.

Také musíte počítat s tím, že se stěhováním je spojeno veliké množství výdajů a někdy je těžké vše zvládnout. Proto je tu rychlá půjčka, která vám pomůže nejen se zaplacením stěhování, ale také se zabydlením a vším kolem, abyste neměli zbytečné starosti navíc.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články