Přicházím se značným předstihem. Abych se rychleji zorientoval a ujistil, zda není na místě nějaká překážka
Nejen u fotografie, ale iv mnoha zcela odlišných odvětvích, je to velmi podobné. Dokonce až identické. Při své práci je samotné fotografování jakousi pomyslnou třešničkou na dortu. Mnozí si myslí, že to je velmi jednoduché, ale opak je často pravdou. Než se na některá místa vyberu, abych si je pořídil, se musím pořádně připravit. Právě to je jedna z nejdůležitějších částí celé práce. Pokud ne i ta nejdůležitější.
Pokud raději posloucháš než čteš, tak jsem nahrál celý článek do záznamu. Klikni zde a klidně si zbytek textu vyslechni
Samozřejmě někdy to celé „vypálí“ tak nečekaně, že jsem prostě ve správnou dobu, na správném místě a ještě mám k tomu s sebou i fotoaparát. S nabitými bateriemi. To je však docela ojedinělé. Z předchozích zkušeností mohu docela jasně říci, že výskyt těchto událostí je poměrně zanedbatelný. Proto se na ně nespoléhám a raději si vše důkladně naplánuji a připravím.
Sorry, video přehrávač failed to load.(Error Code: 101102)
Jak však taková příprava na fotografování probíhá a jak hledám lokality, kam se chci vybrat? Za ta léta už jsem si zaběhl docela osvědčené postupy. Samozřejmě ne vždy fungují na 100%, ale svůj úkol se snažím splnit na maximum. Pak už jen čekám, jak se k tomu přizpůsobí podmínky jako počasí, shoda okolností a také kousek štěstí.
Šanghaj, Čína
Šanghaj, Čína (zdroj: photoandtraveling.com / Aleš Tvrdý)
Před pár lety jsem plánoval cestu, za polární kruh. Chtěl jsem fotit polární záři. Měl jsem na to však vymezené jen 3 noci. To může být dostatečný čas, ale také ne. Některé věci prostě neovlivním. Všechno by bylo docela jednodušší, kdybych na tuto cestu neodcházel z tropického počasí, kde i prosincové teploty atakovaly 30 °C. Na severu Norska bylo dávno vše pokryto sněhem. Proto jsem zvolila zastávku ve Vietnamu, kde jsou továrny na výrobu světově známých značek outdoorového oblečení. Za zlomek ceny v evropských obchodech.
Jelikož jsem před tím v dané destinaci ještě nebyl, tak příprava probíhala z plážového baru, s výhledem na oceán, z jihu Tchaj-wanu. Skvělým pomocníkem na dálku jsou 3D mapy. Tam si mnohokrát přesně prohlédnu jak vypadají mé budoucí fotolokality.
Na svém monitoru tak vidím to, jak vypadá lokalita, kam se chci později vydat. Tak si předběžně naplánuji cestu a také její průjezdové body. Pokud mě něco víc zaujme, třeba nějaký kopec, na který bych se chtěl později vybrat fotit, tak si ho poznačím. Následně ve 2D mapách, kde jsou znázorněny výškové vrstevnice, spolu s turistickými stezkami, si prohlédnu jestli je možné a za jakých podmínek, se tam dostat.
Takto si navolím jednotlivá místa, která se později vyberu i najít. V závislosti na tom, jaké fotografie chci nafotit, musím plánovat i čas, kdy se tam vyjmout a kdy na přesném místě chci přesně být. Zemi fotím nejraději zhruba před východem a po západu slunce. Proto v telefonu používám aplikaci, kde si přesně prohlédnu odkud bude slunce vycházet či zapadat. Podle toho si vyberu i místo, kam se přesunu na přesný čas. Samozřejmě v předstihu. Abych nepromeškal ty nejkrásnější momenty, tak musím najít ideální kompozici, která bude vypadat dobře, nikoli v mém oku, ale prostřednictvím fotoaparátu. To je docela jiný úhel pohledu. Proto chodím s nadměrným předstihem. Nerad spěchám nebo nadávám sám sobě, že jsem líný blbec, který něco zmeškal kvůli 10 minutám navíc v posteli.
Nový Zéland
Nový Zéland (zdroj: photoandtraveling.com / Aleš Tvrdý)
Při plánování nočního fotografování to je poněkud jiné. Slunce během noci nehraje žádnou roli. Někdy tam je však měsíc. V závislosti na záměru fotografie může být tento jasný světelný bod na noční obloze dobrým kamarádem, ale také ničitelem snímků. Pokud chci fotit mléčnou dráhu, tak si opět v předstihu podívám kdy a kudy přesně se bude měsíc toulat po obloze, jako opilec, kterému se ještě nechce domů. Pokud ho na fotografii však mít chci, tak jdu fotit tehdy, když na obloze je.
Pro sledování polární záře existují také aplikace, které její výskyt z části umí předpovědět. Podle toho se dá mírně zařídit, ale nikdo nikdy přesně neví jestli se to v danou noc podaří nebo ne.
V dnešní době jsou sociální média stále v módě. I zde probíhá příprava na cesty. Než se vyberu do nějaké země a fotolokality, tak si snažím právě na těchto sítích najít fotografy či destinace, které publikují fotografie různých žánrů. Potom si tato místa zaznačím a sám dohledám. Později se na ně vyberu. Pokud je u fotografií i jejich autor, tak ho neváhám kontaktovat a snažím se přímo od něj zjistit co nejvíce detailů. V drtivé většině tito lidé ochotně odpovídají a rádi se podělí o své zkušenosti či tipy.
Redakce radí: Nechte se inspirovat zajímavými články, tipy a nápady, inspirace není nikdy dost.