V České republice naleznete mnoho starodávných staveb a tajuplných míst, která nabízejí příběhy plné magie. Vydejte se i vy za záhadami střední Evropy a odhalte místa, která návštěvníky fascinují mystickou atmosférou i působením pozitivní energie.
Poutnická bazilika na Svatém Hostýně
Na východní Moravě se nachází vesnička Hostýn, obklopující jedno z nejvýznamnějších českých poutních míst. Kopec, na kterém stojí bazilika Nanebevzetí Panny Marie, má za sebou dlouhou a pohnutou historii. Už v pravěku se na tomto místě nacházelo hradiště. Ve středověku se na vrchu údajně ukrývali obyvatelé okolních vesniček před tatarskými nájezdy. Protože jim docházely zásoby, modlily se k Matce Boží, která způsobila zázrak, a na místě jejich úkrytu vyvřel pramen. Krátce nato vypukla mimořádně silná bouře, která nájezdníky zahnala. Legenda se šířila a do Hostýna přicházelo stále více poutníků, proto zde byla v první polovině 18. století vybudována dnešní bazilika Nanebevzetí Panny Marie a při zázračném prameni vyrostla Vodní kaple. Toto magické místo navštěvují tisíce poutníků, kteří nevynechají ani neobvykle zpracovanou křížovou cestu architekta Dušana Jurkoviče.
Rotunda sv. Petra a Pavla v Budči u Zákolanů
Počátky české státnosti připomíná dodnes funkční budečská rotunda sv. Petra a Pavla, která byla postavena před přibližně 1100 lety. Kostelní loď je nejen nejstarší dosud stojící stavbou v České republice, ale zároveň nejstarší školou na českém území. Pravděpodobně zde studoval i patron českých zemí sv. Václav, jehož život skončil bratrovraždou. Rotundu obklopuje velmi silná pozitivní energie, její půdorys dokonce vypadá jako srdce. Citlivější lidé zde pocítí klid duše a povznesou se nad problémy okolního světa.
Magické kláštery Rosa coeli a Panenský Týnec
Na jižní Moravě se nachází další stavba opředená sítí pozitivní energie. Rosa coeli je nejstarší moravský ženský klášter. V současnosti jsou zde uchovány už jen hlavní zdi a některé klenby, a stavba tak má nebývalé kouzlo – mezi zdmi můžete místo klenutého stropu obdivovat hvězdnou oblohu, a pokud máte citlivější náturu, ucítíte kolem sebe proudit vlny pozitivní energie.
Magické místo, které na vás dýchne jedinečnou atmosférou, najdete také v severozápadních Čechách. Panenský Týnec je staré městečko založené ve 13. století šlechtickým rodem pánů ze Žerotína. Z tohoto období pochází i nedostavaný mohutný gotický chrám, jehož magická síla je ukryta v kamenných zdech. Místo patří mezi nejpůsobivější a nejmystičtější místa v České republice. Pozitivní zóna v Panenském Týnci připomíná svým tvarem kříž a pobyt na tomto místě se doporučuje zejména lidem trpícím depresemi se sklonem k sebevraždě.
Legendami opředené hory Říp a Blaník
Pamětní hora Říp je symbolem českých národních dějin. Dávná pověst tvrdí, že právě zde se se svou družinou zastavil praotec Čech, když hledal pro Slovany nový domov. Podle starodávných legend se během Květné neděle hora otevírá a v jejím nitru prý lze vidět velkou louku, na které se pasou koně se zlatými podkovami. Dále se pověst zmiňuje o rybníku s hejnem hus se zlatým peřím a kvočkem s dvanácti zlatými vejci. Nepochybné však je, že na vrcholu kopce dodnes stojí románská rotunda svatého Juraje a svatého Vojtěcha, které patří mezi nejstarší dochované stavby v Česku.
Ve středních Čechách se nachází i nevysoký vrch Blaník spojovaný s pověstí o Blanických rytířích. Pověst o vojsku bojovníků spících uvnitř hory, odkud vyjdou na pomoc svému lidu, je rozšířena v celém keltském světě. Každý den strávený v útrobách hory je podle pověstí stejně dlouhý jako pozemský rok.
Poklady vrchu Krudum u Slavkovského lesa
Bájný vrch Krudum v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les v Karlovarském kraji údajně ukrývá mnoho pokladů, sídlili zde kdysi Keltové. O Krudumu se říkalo, že má zelenou hlavu (les), stříbrné srdce (stříbrná ruda) a zlatou patu (v bažinách na úpatí se kdysi rýžovalo zlato). Všechna místa, včetně tamního kostela, prý skrývají nepředstavitelné bohatství. Další pověst hovoří o duších horníků, kteří se pravidelně scházejí na mši právě v místní kapli.